• -19%

BIO Chia semienka

#28_003
Wolfberry

Bohatý zdroj omega-3 a 6 mastných kyselín, vitamínov, minerálov, bielkovín a vlákniny.

Hmotnosť
2,10 €
1,70 € Zľava 19%
s DPH
Množstvo
Skladom [1-3 prac. dní]

Popis

BIO Chia semienka z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva bez GMO sú bohatým zdrojom omega-3 a 6 mastných kyselín, vitamínov, minerálov, bielkovín a vlákniny.

Chia bola "znovuobjavená" až v 90. rokoch 20. storočia. Vďaka spolupráci juhoamerických vedcov sa jej pestovanie znovu rozširuje hlavne v Argentíne, Mexiku, Peru a Bolívii a na svetové trhy sa tak dostávajú semienka, ktoré boli predtým tak vzácne, že sa používali ako platidlo.

Chia podporujú normálne trávenie, majú glykemický index 2.8, takže sú vhodné aj pre osoby so zvýšenou hladinou cukru v krvi a vďaka tomu, že neobsahujú lepok, ich môžu bez problémov konzumovať aj celiatici.

Obsahujú:

·        2-krát viac vlákniny ako obilné vločky

·        3-krát viac železa ako špenát

·        5-krát viac vápnika ako mlieko

·        15-krát viac horčíka ako brokolica


Mimo to sa v nich nachádza aj celá rada ďalších stopových prvkov, vitamínov a predovšetkým 26% omega 3 a 6 mastných kyselín.

Neoceniteľnou vlastnosťou je, že semienka na seba viažu vodu. Po namočení do vody, prípadne inej tekutiny, asi po 15 minútach vznikne okolo každého semienka gélový obal. Táto vlastnosť je významná predovšetkým pre vytrvalostné športovcov, pretože semienka udržujú vodu v tele a zaisťujú tak pozvoľné a pravidelné hydratovanie organizmu pri dlhšej fyzickej záťaži, ale okrem toho sa pozvoľna uvoľňujú aj omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

Semienka majú neutrálnu chuť a hodí sa pre priamu konzumáciu. Je ale možné si ich pridávať napríklad do jogurtu, tvarohu, kaše, dezertov, šalátov, alebo je možné použiť ako zahusťovadlo do polievok a omáčok. Cukrári a pekári využívajú ich vlastnosti viazať na seba vodu, preto ich pridávajú do svojich výrobkov, ktoré zostávajú dlhšie vláčnejšie. Môžete ale aj trochu experimentovať a vyskúšať si napríklad šalvie puding.

Recept na chia puding:

·        1 šálka kokosového, mandľového, alebo konopného mlieka

·        1 šálka šalvie semienok

·        1 šálka medu, javorového sirupu, trstinového cukru (podľa chuti)

·        vanilka, alebo vanilkový extrakt (voliteľne)


Príprava: V menšej miske zmiešajte všetky ingrediencie a pridajte podľa chuti napríklad aj goji, sušené čučoriedky, malinové pyré atď. Dobre všetko premiešajte a dajte aspoň na dve hodiny do chladničky. Dobrú chuť.

Výhody:

·        antioxidačný účinok

·        zdroj omega 3 a 6 mastných kyselín

·        obsahujú veľké množstvo vlákniny, bielkovín, vitamínov a minerálov

·        ľahko stráviteľné


Odporúčané dávkovanie: 
Odporúčaná denná dávke je 15 g.

Zloženie: 100 % Bio Chia semienka.

Skladovanie: Uchovajte na tmavom a suchom mieste.

Detaily produktu
#28_003
8 ďalších produktov v rovnakej kategórii: